Logo Logo

Informácie pre darcov

Predstavenie

Princíp fungovania

Možno ste niektorí zažili na svojom pracovisku systém "včela" (ale každý to volal inak). Išlo o to, že kolegovia na jednom oddelení každý mesiac prispievali do spoločnej kasičky pár eurami a keď mal niekto z nich narodeniny, tak tie peniaze dostal ako bonus, prípadne mu za to kúpili nejaký dar a pododobne.

Istotne - nebol to ideálny spôsob a mal slabé miesta (napr. ak mali v jeden mesiac narodeniny viacerí) ale o to teraz nejde. Ide tu o princíp. A názov "včela" tento princíp vystihuje dokonale. Včely totiž nosia do úľa úplne miniatúrne množstvá nektáru. Ale je ich veľa. A tak zaplnia plásty medom. Kilami medu. Takže hlavný princíp je ten, že stačí priniesť aj málo, ale keď to urobíme mnohí, nazbierame veľa.

www.skusmeto.sk

A tak vznikol nápad - čo keby tisíce ľudí prispeli do spoločnej kasičky každý mesiac čo i len drobnou sumou a tieto peniaze by sa potom zobrali a každý mesiac by sa pomohlo niekomu inému z nich? Samozrejme posielať peniaze priamo ľuďom by nebol dobrý nápad a tí, čo by dostali odmenu by nemali motiváciu ďalej prispievať, ale myšlienka zostala a zrodila sa z nej nová forma crowdfundingu - spoločného skladania sa na nejaký projekt - ktorú Vám tu chceme predstaviť.

Prvý zádrhel, ktorý sa vynoril, bola otázka - čo s tým množstvom projektov, ktoré by logicky začali vznikať po celom Slovensku? Tých by boli stovky. Ako sa z nich všetkých vyznať? Kto by sa tým prehrabával a hodnotil, ktorý podporiť a ktorý nie?

Ako možné východisko sa ukázalo rozdeliť priestor na menšie celky aby sa množstvo projektov, ktoré si človek prezerá znížilo na rozumnú mieru. A tiež aby projekty neboli pre ľudí príliš vzdialené. Najrozumnejším riešením sa nakoniec ukázali byť okresy.

Okresy

Nie sú ani príliš malé aby došlo k rozdrobeniu ale ani príliš veľké a neosobné (ako napríklad kraje). A výhoda je tiež to, že v okrese sa ľudia majú ešte šancu ako-tak poznať. A preto si každý, kto sa chce do systému zaregistrovať, vyberá pri registrácii svoj okres. Nemusí to byť okres trvalého bydliska. Voľba je na Vás. Ale pozor - zmena okresu je následne možná len raz za čas (aktuálne raz za 6 mesiacov).

Čo všetko ovplyvníte výberom okresu:

Budú sa Vám prioritne zobrazovať len projekty z Vášho okresu (ale je možné prezerať si aj iné okresy). Ak sa bude hlasovať o projektoch, svoj hlas môžete dať len projektu z Vášho okresu, nie z iných. No a v neposlednom rade tým zvyšujete "skóre" Vášho okresu a tým pádom aj množstvo financií, ktoré môže okres (resp. projekty z neho) získať.

Hodnotenie okresov

Spomenuli sme "skóre" okresu. Tu vysvetlíme čo to je.
Jedným z hlavných cieľov, ktoré sme mali od začiatku na zreteli bola Spravodlivosť. Skóre má za úlohu zohľadňovať rozdiely v okresoch. Okresy, z ktorých veľa ľudí posiela príspevky (aj keď sú to možno príspevky minimálne) a na druhej strane okresy, kde nie je až tak veľa darcov, ale zase posielajú vyššie príspevky.

Čiže skóre sa počíta z troch údajov:
počet ľudí, ktorí prispievajú do systému,
priemerná výška príspevkov
a celkový objem príspevkov z okresu.

V skratke - čím vyššie skóre okresu, tým skôr dostane dotáciu na projekt.

Detaily výpočtu skóre nájdete TU.

Projekty

Povedzme si teraz niečo o dobrovoľníckych projektoch. Tie sú podstatou celého tohoto sytému.

Cieľom platformy SkúsmeTo.sk je podporovať verejno-prospešné investičné akcie. Teda projekty, ktoré tu pretrvajú roky a ktoré zvýšia životnú úroveň v okrese, prípadne podporia turistický ruch. Čiže lavičky, chodníky, mostíky, výhliadky či studničky.

Nový projekt môže založiť ktokoľvek zaregistrovaný.
Každý mesiac bude ale podporený maximálne jeden projekt z okresu.

Hlasovanie

Keď autor z Vášho okresu zverejní projekt, budete o tom informovaní. Projekt bude k dispozícii na ohodnotenie niekoľko týždňov, počas ktorých máte možnosť vyjadriť svoj názor naň. K dispozícii máte 2 možnosti:
- Páči sa mi
- Nepáči sa mi

V prípade, že sa Vám projekt nepáči, môžete napísať autorovi krátke anonymné vysvetlenie prečo jeho projekt nepodporíte, aby sa z toho poučil pri projektoch v budúcnosti. Ale je to dobrovoľné, nemusíte mu písať nič ak nechcete.

Po ukončení hlasovania sa projekty vyhodnotia a spočítajú sa hlasy. Projekt, ktorý získal najviac hlasov postúpi do celonárodného kola.

Ostatné projekty dostanú ešte jednu šancu v druhom kole a môžu pokračovať v zbieraní hlasov ďalší mesiac. Tie, ktoré nepostúpia ani potom, budú stiahnuté a už sa viac nebudú zobrazovať.

Projekty, ktoré už po prvom kole nazbierajú príliš veľa negatívnych hlasov nepostúpia ani do 2. kola a budú stiahnuté hneď.

Celonárodné kolo

V celonárodnom kole sa už nehlasuje. Každý projekt, ktorý sem postúpi už vlastne vyhral a bude zafinancovaný vo výške 100% požadovaného príspevku.

V tomto kole systém postupne berie zo zásobníka projekty a prideľuje im financovanie. Je to takto preto, aby sa postupne vystriedali všetky okresy, ktoré nominovali svoj projekt do celonárodného kola.

Okresy sa v zásobníku projektov zoraďujú podľa týchto kritérií:
- či už okres vôbec niekedy získal dotáciu
- kedy získal okres poslednú dotáciu
- aká veľká bola posledná dotácia

Najvyššie v tomto poradovníku budú teda projekty z okresov, ktoré ešte nikdy nezískali dotáciu. O čosi nižšie budú okresy, ktoré ju už získali, ale dávnejšie, alebo to bola nízka dotácia a najnižšie tu budú okresy, ktoré získali financovanie len nedávno alebo získali vyššiu sumu.